About Bart Lauwers
wielrennen
120 km
25:06 h
Recent Activity
- Bart LauwersDecember 23, 2024
Very nice trip through the snow along the Rhine. Along old bunkers, through Liechtenstein and Switzerland. You walk a round and start and end at a nice shop with regional products where you can also enjoy delicious coffee and cake (wide choice). You can also eat something. Super cozy. Have fun.
Translated by Google •
- Bart LauwersOctober 17, 2024
Super nice area. Easy to reach. Water is cold, but also refreshing because it was very hot. Very touristy and many concrete paths and that does not belong in this beautiful park.
Translated by Google •
Bart Lauwers went for a hike.
September 16, 2025
Gisteren liepen we een historische route van ongeveer 12 kilometer, met zo’n 700 hoogtemeters, rondom het plaatsje Piedimulera in Piemonte. Wat begon als een wandeling werd al snel een reis door de tijd. Piedimulera ligt aan het begin van de Anzasca-vallei, waar de bergen niet alleen het landschap vormen, maar ook de architectuur. De dorpen die we doorkruisten zijn opgebouwd uit robuuste natuursteen, met huizen die eeuwen geleden zijn gebouwd en nog altijd fier overeind staan. Hun dikke muren vertellen verhalen van generaties, van winters vol sneeuw en zomers vol zon. De daken, bedekt met donkere leistenen, glinsteren mysterieus in het zonlicht. Ze zijn steil en stevig, ontworpen om de elementen te trotseren. De huisjes staan dicht op elkaar, verbonden door smalle steegjes en trappen, alsof ze elkaar beschermen tegen de bergwind. Onderweg kwamen we langs oude kapelletjes, verweerde bruggetjes en misschien zelfs de schaduw van een kasteelmuur. Elk pad leek ooit bewandeld door pelgrims, boeren of handelaars. En telkens als we omhoog keken, zagen we de toppen van de Monte Rosa in de verte, als stille getuigen van ons avontuur. Het was geen gewone wandeling. Het was een ontmoeting met een verleden dat nog steeds leeft in steen, hout en stilte. Een herinnering die we meenemen, en die ons eraan herinnert hoe mooi het is om te vertragen en te luisteren naar wat het landschap ons wil vertellen.
04:27
12.3km
2.8km/h
740m
760m
Bart Lauwers went for a hike.
May 29, 2025
03:51
24.5km
6.4km/h
690m
690m
Bart Lauwers went for a hike.
June 7, 2024
05:58
32.9km
5.5km/h
50m
50m
Bart Lauwers planned a hike.
October 1, 2023
03:36
14.1km
3.9km/h
40m
40m
A magnificent historical route, as this route is called. The elevation gain makes it quite challenging, but definitely recommended, as it's so beautiful in September.
Translated by Google •
Sign up or log in to continue
Everything You Need To Get Outside
Ready-Made Inspiration
Browse personalized adventures tailored to your favorite sport
A Better Planning Tool
Build your perfect outdoor experience using the world’s best outdoor tech
More Intuitive Navigation
Turn-by-turn navigation and offline maps keep your adventure on track
A Log of Every Adventure
Save every adventure and share your experiences with your friends
Sign up or log in
Like